Avcılar'da CHP'nin rakibi CHP

Yazar ResmiErhan KIZILYAR yazdı...
erhan_kizilyar@mynet.com

Oldukça hareketli geçen CHP Avcılar delege seçimleri sonuçlarını önceki gün iki farklı grubun önde gelenlerine yorumlattık. 

Bayram Acar, Cafer Çınar ve Musa Sertel ile önceki günkü konuşmaları yapana kadar ben Avcılar’da CHP’nin seçimi kaybedileceğini düşünüyordum. O konuşmaları yaptıktan sonra bir de AK Parti’nin ilçe kongresi sürecinde yaşadıklarını göz önüne aldığımda ben 2014’te Avcılar’da yine seçimi CHP’nin kazabileceğini düşünmeye başladım diyebilirim.

Evet CHP’de delege seçimleri kıran kırana geçmişti. Konuşmalardan anladığımız kadarıyla taraflar birbirlerini epeyce de bir üzmüştü. Delege seçimi sürecinde yaşanan bazı olaylar ta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na kadar iletilmişti. Hepsi önemliydi ama ortada da bir gerçek vardı ki, CHP’liler ilçe seçimine bile oldukça büyük ilgi göstermişlerdi. Aldığımız bilgilere göre üyelerin seçimlere katılımı kimi mahallelerde yüzde 90’ları bulmuş en az  katılımın olduğu yerde bile yüzde 70’i aşmıştı.  Eğer CHP sağlıklı bir şekilde, fazla birbirlerini yıpratmadan her iki tarafı da kucaklayacak bir ilçe yönetimi belirlerse CHP Avcılar’ı 2014 seçimlerinde de  Başkan Değirmenci’nin üç dönemdir de doğru düzgün icraat yapamamasına rağmen yine de kazanır.  Çünkü gerek Acar, gerek Sertel, gerek ise Çınar’ın değerlendirmelerinden karşı rakibe; eleştiri, üzüntü ve kırgınlık görüyordum ama CHP’lilerin seçimlerde bölünebileceğine ilişkin bir sinyal görmüyordum.  CHP’de bölünme görülmediğine göre 2014’te  seçimi  Avcılar’da yine CHP adayı  kazanacak gibi görülüyor.

Tüzüğe üç yıl sınırlaması gelirse

İlçe seçimleri süreci  yanı sıra CHP içinde yine önemli bir durum yapılacak tüzük kurultayında seçilmişlere ‘Üç dönem sınırlaması’nın’ getirilmesi de geleceği etkileyecek önemli bir faktör olacak.  Böyle bir durumda Mustafa Değirmenci aday olamayacak. Değirmenci aday olamaz ise ne yapacak?

Her ne olursa olsun, hangi açıdan bakılırsa bakılsın , 2014’teki yerel seçimlerde Avcılar’da CHP’nin rakibi yine CHP olacak gibi görülüyor.

AK Parti’nin aday tercihi

Bir de buna AK Parti’nin Avcılar için üst üste yaptığı hataları ekleyince CHP’lilerin işi daha rahatlıyor. AK Parti  koskoca Avcılar’da bir aday bulamamış gibi geçtiğimiz her iki seçimde de ilçe dışından aday göstermişti, Doğal olarak tepki oluşmuştu. Şimdi de İlçe Başkanı’nın ilçe dışından olmasının bazı tepkiler aldığı biliniyor. AK Parti seçimlerde yine dışarıdan aday gösterirse ve CHP ittifakı bozulmaz ise AK Parti’nin işi zor görülüyor. Ne yaparsa yapsın son sekiz on yılda, AK Parti çevredeki bir çok ilçede gösterdiği toplumu kucaklama başarısını Avcılar’da gösteremiyor. O da Avcılar’ın sorunu diyelim. Tabi seçime daha iki yıl var ama şu anda bizim penceremizden baktığımızda görünen durum da bu yorumu yaptırıyor.

“Kaybedeni yok”

bir anlamda doğru!

Önceki gün delege seçimleri sonuçlarını İlçe Başkanı Bayram Acar, karşı gruptan İlçe eski Başkanları Musa Sertel ve Cafer Çınar sonuçları değerlendirdiler. Her iki grupta delege seçimlerini kendilerinin kazandığını öne sürdüler. Kaybedeni olmayan  bir seçim vardı ortada.

Biz yazdığımız haberde sadece yapılan yorumlara yer verdik ama bazı önemli ayrıntılara yer vermedik.  Doğal olarak yapılan yorumlara göre  “kaybedeni olmayan seçim” yorumu doğruydu Gazetemizin birinci sayfasında bu yorumun  yanı sıra bu durum biraz da “Ti’ye” alınabilecek bir durum olarak yorumlanmıştı.  Ayrıntıları bilenler için durum çok ta ‘Ti’ye” alınacak gibi değildi oysa. Çünkü gerçektende delege seçimleri sonuçları rakamsal açıdan az çok bir grubun üstünlüğünü ortaya koysa da ortadaki durum; homojendi, adaya ve bazı kişilerin tavır ve tutumlarına göre değişebilecek bir sonuç oluşmuştu. 

Nitekim bu durumu dün  Ali Tarakçı da yer yer yazmış. Mustafa Değirmenci’nin tutumu, Bayram Acar’ın tutumu, adayların kimler olacağı, il delege listeleri, ilçe yönetim kurulu listesi gibi bir çok faktör ilçe kongresinde sonucu etkileyecekti.Bu durumda bir grup için kesin kazandı yorumu yapılabilir miydi biraz zor. 

Bu nedenle buradan bakıldığında daha görülmeyen bazı faktörler değerlendirildiğinde sonuç biraz da muammaydı yani. Görünürde İlçe Başkanı Bayram Acar’ın listesi çok fark olmasa da kazanmış gibi görülüyordu ama öyle değildi.

Bu açıdan bakıldığında Bayram Acar, Musa Sertel ve Cafer Çınar-’ın değerlendirmeleri ilk bakışta belki biraz tuhaf  gelebilirdi ama, açıklamalar için ‘Seçimin kaybedeni yok” yorumu yapılabilirdi ama “Ti’ye” alınacak bir durum değildi. Acar, Çınar ve Sertel’in değerlendirmeleri başka faktörler göz önüne alındığında bir anlamda gerçeği de yansıtıyordu.

Bu hiç olmadı Değirmenci?

Yazıyı bitirdik ama Avcılar’dan sabah sabah bir bomba gelişme daha düştü ki iki kelime söylemeden geçmek imkansız.

Avcılar Belediye Zabıta ekipleri sabahın köründe Yeşilkent’te Cemevi’ne baskın yaparak duvarlarını yıkmışlar.

Helal olsun Değirmenci’ye..!

Anlamadık başkan nedir derdin ordaki insanlarla.

Orası kaçak mı, yasa dışı mı?

O zaman on yıldır niye duruyor orda Başkan?

Kaçak değil yasa dışı değil ise O zaman şafak vakti baskın niye?

Ne yapmak istiyorsunuz ben anlayamıyorum.

Ordaki insanların görüşlerini mi beğenmiyorsunuz?

Diyelim ki size muhalifler bu durumda o grubun ibadethanesini mi hedef alacaksınız?

Nasıl olur bu Başkan?

Siz size muhalif olan her grubun ibadethanesini hedef alır mısınız?

Bilmiyorum ama bu baskın hiç hoş olmadı Başkan hiç hoş olmadı?

Umarım sağlıklı geçerli bir nedeniniz var olur.

Eklenme Tarihi
Tarih: 11.02.2012 11:00
Okunma Sayısı
Hit: 5962
Yapılan Yorum Sayısı
Yorum: 0
Siz de yorum ekleyebilirsiniz
Siz de yorum ekleyin
Logo
Bu sitede yer alan tüm materyaller www.yerelgaste.com' a aittir.Herhangi bir şekilde bu sitedeki bilgilerin kopyalanması,çalınması ,yayımlanması halinde www.yerelgaste.com yasal işlem başlatma hakkını gizli tutar.
Copyright 2011 - Yerel GASTE